Hosszú idő és sok tárgyalás után megszületett a megállapodás az Egyesült Királyság uniós kiválásának legfontosabb feltételeiről - jelentette be Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Theresa May brit kormányfő. Az Európai Bizottság a bejelentéssel párhuzamosan javasolta a Brexit-tárgyalások második szakaszának megkezdését.
"Első alkalommal értünk el áttörést, sikerült méltányos, kompromisszumos megállapodásra jutni."
- mondta Juncker, rámutatva, hogy ez még nem a végleges kiválási egyezmény, és sok még a tennivaló, de lépésről lépésre kell haladni.Juncker kielégítőnek nevezte az előrelépést az ír-északír határellenőrzés, a pénzügyi elszámolás, valamint az állampolgári jogok terén is. Utóbbi kapcsán elmondta, hogy a szigetország a kilépés után is el fogja ismerni az Európai Bíróság joghatóságát az uniós állampolgárok esetében, amit a brit kormány korábban elutasított. Hozzátette azt is, hogy mindig szomorúsággal fogja eltölteni a britek kiválása, de a jövőbe kell tekinteni, és a "lehető legszorosabb baráti és szövetségesi viszonyt kell kialakítani" az Európai Unió és az Egyesült Királyság között, mivel a felek együttműködése kulcsfontosságú.
May elmondta, hogy az előzetes egyezmény teljes körűen biztosítja a jogait az Egyesült Királyságban élő mintegy hárommillió uniós állampolgárnak, ahogy a bennmaradó tagállamok valamelyikében élő, nagyjából egymillió britnek is. Azt is közölte, hogy az ír-északír határellenőrzés kérdésére sikerült olyan megoldást találniuk, amely az ország "alkotmányos és gazdasági integritásának" fenntartása mellett garantálja, hogy nem állítják vissza a "kemény határokat" Észak-Írország és az Ír Köztársaság között. A kormányfő aláhúzta: országa "mély és különleges partnerségre" törekszik az EU-val.