A forint vagy erősödni fog, vagy inflációval érjük utol a fejlett országok árszínvonalát. Ha a forint árfolyama nem mozdul érdemben, akkor valószínűleg addig fognak emelkedni a bérek, amíg a munkaerő elvándorlása lelassul. Ez kb. a nyugati nettó bérek felénél fog bekövetkezni. Ha ez pár év alatt lezajlik, 5-7%-os éves infláció is lehetséges.
Ha a forint erősödne, az csökkentené a bérek forintban mért emelkedését, így a béremelések inflációs hatása is kisebb lenne. Ez a munkáltatóknak kisebb terhet jelentene, mint a nagymértékű béremelés. A munkavállalóknak ez csak addig lenne jó, amíg nem társul hozzá jelentős infláció.
Az államnak viszont megfelelőbb lehet az infláció. A bevételek úgy a bérekre rakódó adókból és járulékokból, mint a fogyasztási adókból igencsak növekednek, a kiadásokat viszont nem muszáj ebben az ütemben növelni. Most a kamatok is valószínűleg tartósan alacsonyak maradnak, erős negatív reálkamat alakul ki, az államadósság igen olcsón finanszírozható, miközben az állam bevételei meredeken nőnek, adósságát mintegy kinövi.